গণিতৰ যাদু আৰু বেজবৰুৱা

 

খ্ৰীষ্টপূৰ্ব ২০০০ অব্দত বেবিলিয়ন আৰু মিচৰৰ সভ্যতা বিকাশৰ সময়ৰ পৰাই গণিতে বিভিন্ন পৰিৱৰ্তনৰ মাজেৰে, ন-ন সূত্ৰ, সমীকৰণৰ মাজেৰে পাৰ হৈ আহি আজিৰ অৱস্থা পাইছেহি৷ বৰ্তমান আমাৰ দৈনন্দিন জীৱনত গণিত এক অপৰিহাৰ্য বিষয়ত পৰিণত হৈ পৰিছে৷ গণিতৰ ডাঙৰ ডাঙৰ সমীকৰণসমূহ, জ্যামিতি, ত্ৰিকোণমিতিৰ জটিল সূত্ৰসমূহ দৈনন্দিন জীৱনত প্ৰয়োগ নহ’লেও সাধাৰণ যোগ-বিয়োগ, পূৰণ-হৰণক এৰি কোনো মানুহে দৈনন্দিন জীৱন কাৰ্য চলাব নোৱাৰে৷ সেয়ে বৰ্তমান গণিতক বিজ্ঞানৰ মূল বিষয় বুলি কোৱা হৈছে৷

গণিত সাহিত্য নহয়৷ কিন্তু মূৰ্ত বাস্তৱতাৰ পৰাই গণিতৰ বিভিন্ন বিমূৰ্ত সূত্ৰসমূহ উদঘটন কৰি সম্প্ৰতি গণিতক অধিক আকৰ্ষণীয় কৰি তোলা হৈছে৷ বৰ্তমান ইণ্টাৰনেটত অনুসন্ধান কৰিলে অনেক গণিত বিষয়ক ৰসাল প্ৰবন্ধ পঢ়িবলৈ পোৱা যায়৷ গণিতক অধিক জনপ্ৰিয় কৰি তুলিবলৈ সময়ে সময়ে আলোচনা-চক্ৰ অনুষ্ঠিত কৰাৰ লগতে বিভিন্ন প্ৰবন্ধ-সাহিত্য আদিও ৰচনা কৰা হৈছে৷ ‘গণিত চ’ৰা’ৰ দৰে অনুষ্ঠানসমূহ এনে প্ৰয়াসৰে ফচল বুলিব পাৰি৷ অসমীয়া সাহিত্যত গণিত বিষয়ক প্ৰথম প্ৰবন্ধ কেতিয়া ৰচনা কৰা হৈছিল সেয়া অনুসন্ধানৰ বিষয়৷ কিন্তু আজিৰ পৰা এশ বিশ বছৰৰ আগতে অসমীয়া সাহিত্যৰ কাণ্ডাৰী, সাহিত্যৰথী লক্ষ্মীনাথ বেজবৰুৱাইয়ো তেওঁৰ ৰচনাৰ মাজত গণিতক অধিক ৰসালভাৱে উপস্থাপন কৰিছিল৷ অসমীয়া ভাষা-সাহিত্য উদ্ধাৰৰ বাবে হাতত কলম তুলি লোৱা বেজবৰুৱাই অসমীয়া মানুহক সাহিত্যৰ মাজেৰে দেশ-বিদেশৰ বিভিন্ন জ্ঞানৰো সম্ভেদ দিছিল৷ তেওঁৰ দৃষ্টিৰ পৰা গণিতৰ ৰসাল অঙ্কও বাদ পৰা নাছিল আৰু তাক সংগ্ৰহ কৰি ৰাখিছিল৷ বেজবৰুৱাই গণিতৰ তিনিটা যাদুকৰী ফলাফলৰ বিষয়ে জোনাকী আলোচনীৰ চতুৰ্থ ভাগ-দশম সংখ্যাত লিখিছিল৷ বেজবৰুৱা-গ্ৰন্থাৱলীৰ তৃতীয় খণ্ডৰ ২৬৩৬ পৃষ্ঠাৰ পৰা বেজবৰুৱাই লিখা গণিতৰ অঙ্ক তিনিটা পাঠকৰ বাবে আগবঢ়োৱা হ’ল-

(১) অদ্ভুত ৩৭ আৰু ৭৩: ৩৭ অঙ্কটোক ৩, ৬, ৯, ১২, ১৫, ১৮, ২১, ২৪, ২৭ এইকেইটা অঙ্কৰে পূৰ্ণ কৰিলে, পূৰণৰ ফল প্ৰত্যেকটোৰ একোটা অঙ্কই তিনি বাৰকৈ ঘূৰি ঘূৰি ওলাই৷ আকৌ সেই তিনিটা অঙ্ক যোগ কৰিলে যিটোৰে পূৰণ কৰা যায় সেইটো ওলাই৷ চোৱা:-

৩৭                          ৩৭                           ৩৭                           ৩৭                            ৩৭

READ:   The Millennium Problems

৩                             ৬                             ৯                             ১২                             ১৫

১১১                         ২২২                         ৩৩৩                         ৪৪৪                            ৫৫৫

৭৩ অঙ্কটোকো ৩, ৬, ৯ আদিৰে পূৰণ কৰা, আন এক ৰকম তলত ফল পাবা৷

(২) গণিতৰ অঙ্ক : ৯৮৭৬৫৪৩২১ অঙ্কক ৪৫ ৰে পূৰণ কৰিলে ৪৪৪৪৪৪৪৪৪৪৫ পোৱা যায়৷ লুটিয়াই লৈ ১২৩৪৫৬৭৮৯ ক ৪৫ ৰে পূৰণ কৰিলে ৫৫৫৫৫৫৫৫০৫ পোৱা যয়৷ ১২৩৪৫৬৭৮৯ ক ৪৫ অঙ্কটো লুটিয়াই ৫৪ কৰি তাৰে পূৰণ কৰা যায় তেন্তে ৬৬৬৬৬৬৬৬০৬ ওলাব৷ আকৌ ৯৮৭৬৫৪৩২১ ক ৫৪ ৰে পূৰণ কৰিলে ৫৩৩৩৩৩৩৩৩৩৪ পোৱা যায়, আৰু আদি অন্তৰ অঙ্ক দুটা ৫৪ মাজৰবোৰ ৩, ৫৪ ৰ আধা ২৭ ৰে সেই অঙ্ক কেইটাক পূৰণ কৰিলে ২৬৬৬৬৬৬৬৬৬৭ পোৱা যায়৷ ইয়াৰ মূৰৰ আৰু শেহৰ দুটা ২৭ আৰু মাজৰবোৰ ৬, আকৌ ২৭ ক লুটিয়াই ৭২ কৰি পূৰণ কৰিলে ৭১১১১১১১১১২ সেইদৰে আগৰ আৰু পাছৰ অঙ্ক দুটা ৭২ আৰু মাজৰ কেইটা ১৷

(৩) ১৪২৮৫৭: এই অঙ্কটো বৰ অদ্ভুত৷ ইয়াক ১, ২, ৩, ৪, ৫, ৬ এই অঙ্ক কেইটাৰ ভিতৰৰ যি অঙ্কটোৰেই ইয়াক পূৰণ কৰা, ফলৰ অঙ্কবিলাক একেই হ’ব৷ অৰ্থাৎ একৰ পৰা ছয়লৈকে যি কোনো অঙ্কৰেই পূৰণ কৰাঁ, ফলৰ ভিতৰত ১৪২৮৫৭ এইকেইটা অঙ্ক থাকিবই৷ কেৱল যে অঙ্কবোৰ একে হয় এনে নহয়৷ বেলেগ বেলেগ সংখ্যাৰ পূৰণ কৰাত পূৰণ ফলৰ প্ৰথম অঙ্কটো বেলেগ হ’ব কিন্তু পাছৰ অঙ্কবিলাক সকলো পূৰণ ফলতেই আৰম্ভ অনুসাৰে ঠিক পাছে পাছে বহিব৷ ১৪২৮৫৭ ক ১ এৰে পূৰণ কৰিলে ১৪২৮৫৭ হ’ল৷ ২ এৰে কৰিলে ২৮৫৭১৪ হ’ল৷ ১ এৰে পূৰণ কৰাত যি ফল হৈছিল, ২ এৰে কৰোতে ফলৰ অঙ্কবোৰ সেইদৰে ঠিকে আছে, কেৱল আৰম্ভ বেলেগ৷ ৩ এৰে পূৰণ কৰিলে ৪২৮৫৭১, ৪ এৰে কৰিলে ৫৭১৪২৮ হ’ব৷ ৫ এৰে কৰিলে ৭১৪২৮৫ হ’ব৷ ৬ এৰে কৰিলে ৮৫৭১৪২ হ’ব৷ কিন্তু ইয়াক যদি ৭ এৰে পূৰণ কৰা যায় তেন্তে এটাইবোৰ ৯ হ’ব : ৯৯৯৯৯৯৷ ৮ এৰে কৰিলে ১১৪২৮৫৬ হ’ব ৷ ইয়াৰ প্ৰথম অঙ্ক ১ ক শেষ অঙ্ক ৬ ৰে যোগ কৰিলে আকৌ সেই ১৪২৮৫৭ হ’ব৷

READ:   Amalendu Krishna and Naveen Garg awarded the 2016 Shanti Swarup Bhatnagar Prize for Mathematical Sciences

অসমীয়া সাহিত্যৰ এক ঐতিহাসিক সন্ধিক্ষণত প্ৰকাশিত ‘জোনাকী’ আলোচনীৰ পাততে প্ৰকাশ পোৱা এনে ধৰণৰ গাণিতিক লেখাই অসমীয়া সাহিত্যক চহকী কৰাই নহয়,  অসমীয়া সাহিত্যিকৰ গণিত সম্পৰ্কীয় চিন্তা-চৰ্চ্চাৰো আভাস প্ৰদান কৰে৷

------------------------------------------------------------------

অঞ্জল বৰা, Webdunia.com(I) Pvt. Ltd., Indore,

গৱেষক, আসমীয়া বিভাগ, গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়।

-----------------------------------------------------------------

[ad#ad-2]

Print Friendly, PDF & Email
The following two tabs change content below.
4 Comments
  • abhijit
    Posted at 21:08h, 16 May Reply

    great collection pankaj

    • Gonit Sora
      Posted at 15:51h, 17 May Reply

      Thanks.

  • Rohini Kumar Bhuyan
    Posted at 18:01h, 29 July Reply

    Nice piece of work.Do somethings for School Students.Also highlights some works of SAKUNTALA DEVI.Best of Luck.

    • Gonit Sora
      Posted at 18:54h, 04 August Reply

      Thanks a lot sir.

      We will keep in mind your suggestion.

Post A Comment